پاسخ به سئوالات متداول فنی برای خرید روغن و لوازم مصرفی

در این بخش سعی کرده ایم به سئوالات فنی متداول شما عزیزان پاسخی کوتاه و مفید بدهیم.

با توجه به کیفیت و برند روغن موتور، می تواند متفاوت باشد، اما جواب کلی و با احتیاط هر سه ماه( 3ماه ) یکبار و یا هر پنج هزار (5000هزار ) کیلومتر می باشد.

ویسکوزیته روغن، به غلیظ بودن روغن اطلاق می شود.برای مثال مربا ویسکوزیته بالا دارد و الکل یا آب ویسکوزیته پایین. البته در نظر داشته باشید بیشتر روغن موتورهای امروزی مولتی گرید هستند، یعنی برای چهار فصل قابل استفاده می باشند.
روغن موتور ۱۰W-40 برای هوای سرد و روغن موتور ۲۰W-50 برای هوای گرم مناسب‌تر است. دلیلش این است که اولی رقیق‌تر است و سریع‌تر بین اجزای موتور جاری می‌شود، بنابراین در هوای سرد موتور را سریع‌تر روشن می‌کند. دومی غلیظ‌تر است و برای شرایط زمستانی چندان مناسب نیست.

برای گیربکس دستی تعویض روغن معمولا بین ۵۰ تا ۱۰۰هزار کیلومتر می باشد، در صورت استفاده زیاد از خودرو در هر ۲۵هزار کیلومتر این کار را انجام دهید.

در گیربکس های اتوماتیک به علت کارکرد بیشتر گرما و حرارت بیشتری تولید می شود، زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک هر ۱۰۰هزار تا ۱۵۰هزار کیلومتر است.

یکی از تفاوتهای بین روغن موتور و روغن گیربکس رنگ شان است که در روغن گیربکس معمولا قرمز و زرد است.

استانداردهای روغن موتور و گیربکس شباهت و تفاوت هایی دارند، در روغن موتور استاندارد API یعنی استاندارد نفت آمریکا که با دو حرف S و C می باشد. S درمورد روغن موتور خودروهای بنزینی و C برای روغن موتورخودروهای دیزلی استفاده می شود. استاندارد دیگر روغن موتور SAE است به معنی میزان گرانروی روغن موتور است و درجه بندی های متفاوتی دارد و با حرف W نمایش داده میشود.

استانداردهای روغن گیربکس براساس API-GL است که یک شماره بعد از GL نشان دهنده مقدار کیفیت روغن گیربکس می باشد، استاندارد SAE برای روغن گیربکس نیز وجود دارد که میزان گرانروی را نشان میدهد و با حرف W نمایش داده می شود. ( برای مثال: SAE 75W90 ) ، استاندارد دیگر MT-1 این نوع استاندارد در روغن گیربکس برای شرایط سخت مورد استفاده قرار میگیرد.

روغن دنده (واسکازین) مخصوص خودروهای جعبه دنده دستی و در خودروهای با جعبه دنده اتوماتیک روغن گیربکس به کار میرود.

برای تشخیص اینکه چه روغنی روغن گیربکس و کدام دستی (واسکازین) است؟ روی جعبه روغن برای روغن دنده دستی MTF و برای روغن گیربکس اتوماتیک ATF نوشته شده است.

جواب عمومی به تعویض فیلتر کابین خودرو، سالی یک بار یا هر 19000( نوزده هزار کیلومتر ) تا 24000کیلومتر( 24 هزار کیلومتر ) یک بار می باشد.

لینک های کاربردی

در صورتی که برای خرید نیاز به مشاوره دارید، با ما تماس بگیرید. 02133995880

خانه مشاوره خرید سبد خرید0 پروفایل
چت با پشتیبانی